اینجاایران است - ایران زیبای ما
نويسندگان

سهند نام قله‌ای در شمال شهرمراغه واقع در استان آذربایجان شرقی ایران است.

مشخصات کوه : ارتفاع : ۳۷۰۷ متر    مکان : شمال غربی ایران   ارتفاع نسبی : ۱۸۲۶ متر گونه : آتشفشانی مطبق

آخرین فوران : ناآشکار، احتمالا دوران هولوسن

رشته کوه سهند به عنوان عروس کوهستانهای ایران مشهور است . دامنه های سر سبز و چشمه های روان آن بسیار دل نواز هستند . این رشته کوه در شمال مراغه واقع بوده و بلندترین قله آن جام نام دارد . سهند و جام دو قله به هم چسبیده این رشته کوه می باشند.چشمه ای در قله این کوه وجود دارد که تقد س خاصی برای آن قائلند

سهند در باورهای آیینی اسطوره شناسی جایگاه برجسته‌ای دارد، به نظر برخی از محققان کوه سهند همان کوه اسنوند است که در اوستا آمده و زرتشت در آنجا با الهه آبها گفتگو کرده است. سهند رشته‌ای از جبال البرز است که در شمال مراغه و از غرب به شرق کشیده شده و بلندترین قله آن 3710 متر ارتفاع دارد.

قسمت اعظم سهند در سال پوشیده از برف است. دامنه‌های سهند در طول سال پوشیده از گل و ریحان و لاله واژگون بوده و این امر جلوه‌های بدیعی از طبیعت را در برابر چشم گردشگران به تماشا می‌گذارد.   

دامنه کوه سهند در مراغه گردشگاهی سرشار از طراوت و نعمت برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است.

جاذبه‌های گردشگری و دامن سرسبز و پربرکت کوه سهند هر سال میهمانان و گردشگران زیادی را پذیرا شده و آنان را از نعمات خود بهره‌مند می‌کند.

کوه سهند با دامنه‌های سرسبز و پر از گل و ریحان خود شامه نواز گردشگران و میهمانان نوروزی بوده و برای صعودکنندگان خاطره‌ای خوش را به یادگار می‌گذارد.

این کوه همواره محلی مناسب و سرسبز برای گردش و تفریح مردم شهرهای آذربایجان شرقی و غربی و گردشگران و مسافران این شهرها به ویژه شهرستان مراغه است.

شقایق‌های صحرایی و آلاله‌های روییده شده در دامنه‌های این کوه که از جمله گونه نادر لاله واژگون هستند، منظره جالبی را برای گردشگران و میهمانان تداعی می‌کند.

وجود ‪ ۱۸۵گونه پرنده بومی و مهاجر ، وجود پستانداران متعدد و گونه‌های متنوع و نادر گیاهی و آبزی ، دامنه سهند و جلگه‌های آن را به زیستگاهی مهم برای حیات وحش تبدیل کرده و دیدن هر کدام از این مناظر برای گردشگران جالب و خاطره انگیز است.

کوه سهند علاوه بر جاذبه‌های دیدنی موجب رونق کشاورزی ، دامداری و کندو داری در این منطقه شده و سرسبزی قسمت زیادی از آذربایجان شرقی و مراغه مدیون این کوه است.

وجود چشمه‌های متعدد در قله و دامنه‌های آن که مشهورترین آن‌ها" قرخ بلاغ " گوموش بلاغی" ، "پری" و " گوران بلاغی"  است ، طراوت و لطافت را به مراغه ارمغان داده و موجب سیرابی درختان ، باغات و مراتع این شهرستان می‌شود.

کوه سهند با ‪ ۱۳۰هزار هکتار مراتع ییلاقی علاوه بر سرسبزی دارای گونه‌های گیاهی خوش خوراک مثل شبدر و یونجه بوده و دامنه‌های آن مرتع و چراگاه بسیار مناسبی برای دام‌های دامداران ، ایلات و عشایر منطقه است.

دامداران منطقه و عشایر استان‌های آذربایجان شرقی و غربی هر سال برای ییلاق گذرانی و تعلیف دام به دامنه‌های کوه سهند کوچ می‌کنند.

دامنه‌های این کوه به علت داشتن گل‌های فراوان بهترین محل جهت تولید عسل بوده و عسل تولید شده در این منطقه از شهرت ویژه‌ای برخوردار است.

سرمای زیاد در طول مدت زمستان و برف زیاد در این کوه مانع رشد درختان و درختچه‌ها شده ولی تیره‌های مختلف گیاهی که همگی به صورت علفی پایا و یک ساله هستند ، در مراتع و چمن‌زارهای سهند به وفور یافت می‌شود.

[ ۱۳٩٠/۳/٩ ] [ ٩:۳۸ ‎ق.ظ ] [ ]

قلعه رودخان قلعه ای بزرگ در نزدیکی روستایی به همین نام در قلمرو شهرستان فومن است. این قلعه برفراز کوهی در دل جنگل ساخته شده و معماری آن در محیط طبیعی دشوار پیرامون آن شگفت آور است. قلعه رودخان 6/2 هکتار مساحت دارد و دارای 65 برج و بارو است که در دیوار بیرونی آن که با 1500 متر به دور قلعه کشیده شده است، جای گرفته اند. بلندی قلعه 665 تا 715 متر از دریا است.

ساخت این قلعه را به زمان ساسانیان نسبت می دهند که پس از دوره ساسانی بر اثر رویدادهایی ویران شده ولی در سده های پنجم و ششم هجری در زمان سلجوقیان بازسازی شد. از این رو قلعه رودخان را در زمره دژهای اسماعیلیان می دانند که مرکز هدایت فعالیت های این گروه در گیلان بوده است. رطوبت بالای هوا سبب رویش گیاه های گوناگون در لابلای دیوارهای قلعه و پوسیدگی آنها شده ولی با این حال، این قلعه در زمره قلعه هایی است که بنای آن نسبتا سالم مانده است. ساکنان منطقه ساخت این قلعه را به جن ها نسبت می دهند و بر این باورند که هیچ بنایی که به دست انسان ساخته شده باشد، نمی تواند تا این اندازه پایدار بماند. چنین باوری بر اسرارآمیز بودن این قلعه افزوده است.

قلعه رودخان در 25 کیلومتری جنوب باختری فومن جای گرفته است. برای رسیدن به این قلعه می بایست پس از فومن از روستاهای گشت، کردمحله، گشت رودخان، سیاه کش، سیدآباد و قلعه رودخان گذشت و از جاده ای که آسفالت است، به روستای حیدرآلات رسید.

از این روستا تا پای قلعه نزدیک به 5 کیلومتر پیاده روی است که بخشی از این مسیر بالا رفتن از صدها پله ای است که بر روی بلندی به سوی قلعه ساخته شده است. پیمودن این مسیر نزدیک به یک ساعت زمان نیاز دارد. چشم اندازهای طبیعت پیرامون قلعه رودخان که جنگل های کوهستانی است و رودخانه ای که از سمت راست قلعه می گذرد، از  جلوه های ویژه این منطقه است.

[ ۱۳٩٠/۳/٩ ] [ ٩:۱٧ ‎ق.ظ ] [ ]
.: Weblog Themes By Weblog Skin :.
درباره وبلاگ

موضوعات وب
صفحات اختصاصي
?