سی و سه پل اصفهان

یکی از پلهای زیبا و جالبی که در دوران صفویه بر روی زاینده رود احداث شد سی و سه پل است این پل در گذشته «پل جلفا» نامیده می شد (زیرا از این طریق به جلفا که تازه احداث شده بود می رسیدند). به «الله وردیخان» نیز معروف است زیرا سردار مشهور شاه عباس اول که به ساختن این پل مأمور گردید به این نام نامیده می شود.این پل که چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا متصل می کند قبلا 40 چشمه داشته اما امروز بیش از سی و سه چشمه آن باقی نمانده است و بقیه آنها مسدود شده اند. پل 295 متر طول و 13/75 متر عرض دارد و در زمره اولین آثاری است که شاه عباس اول دستور ساختن آن را داده است.

در طرفین پل معبر باریک مسقفی است که در سراسر طول پل دیده می شود. سی و سه پل دارای یک پیاده رو برای گردش در بالا و یک پیاده رو در پایین است. پیاده رو پایطن گذرگاه مسقفی است که میان پایه های مرکزی پل و به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است. از گفتنیهـا دربـاره سـی و سـه پـل اینـکـه در دوران صـفـویه جـشـن «آبریزان» یا «آبریزکان» در کنار زاینده رود و در نزدیکی این پل برگزار می شده است. در این جشن که در سیزده تیرماه هر سال برگزار میشد مردم با پاشیدن آب و گلاب به روی یکدیگر در این مراسم شرکت می کرده اند.

مصالحی که در ساخت سی و سه پل به کار رفته:

آجر در قسمت فوقانی و سنگ در طبقه تحتانی پل است. پل الله وردیخان که در سال 1011 هجری بنا شده است از آثار مشهور اصفهان است که اکثر سیاحان و جهانگردان به توصیف آن پرداخته اند. یکی از خارجیانی که سی و سه پل را در اواخر حکومت قاجارها دیده است درباره آن می نویسد:

این بنای زیبا که با وجود مرور زمان با بزرگی و مشخصات آن سالم مانده است ارزش آن را دارد که برای دیدنش به اصفهان رفت، هر چند احتمالاً از کسی هم انتظار نمی رود که برای دیدن شاید باشکوه ترین پل جهان چنین کاری بکند.

/ 5 نظر / 29 بازدید
رشيدي

اين پل خواجو و 33 پل

سامی

سلام دوست عزیز من اهل تهرانم به نظر من هیچ شهری به اندازه ی اصفهان زیبا نسیت من سالی دو سه بار میرم اصفهان قشنگ ترین شهر جهانه

محمد

عزیزم این عکسی که گذاشته ای مربوط به پل خواجو است 33 پل خیلی فرق می کنه

اندرو

کره خر می دونستی که 33پلو شما ایرانیا ی وحشی نساختین پل33پل هنر دست گورجیای ایران که ب یادمان 33حرف الفبای گرجی ساختن و حالام هیچ اسمی از گرجیایی که شما اصفهانیای کره خرو بیدار کردن نمیارین .

اندرو

ایرانیه وحشی به چیتون مینازید شما که تا الن شاهاتون همش به خاطر بچه بازی کشته شدن برو تاریخ واقعی رو بخون تا یاد بگیری کجا داری زندگی می کنی و هرچی از ایران بت گفتن دروغه من استاد دانشگاهم ایرانی وحشی.[نگران]