تنگه واشی

تنگه واشی(ساواشی) یکی از مناطق زیبا و طبیعی اطراف مازندران است که معمولا بیشتر خانواده‌های تهرانی حتی اگر گردشگر حرفه‌ای هم نباشند این منطقه را می‌شناسند و هر از گاهی با خانواده‌ی خود به این منطقه سفر می‌کنند.

تنگه واشی یا (سی واشی) در اطراف فیروزکوه واقع شده که برای رفتن به آن از جاده‌ای فرعی در غرب فیروزکوه پیچیده و پس از 50 کیلومتر به معبری باریک می‌رسیم. معمولا گردشگران در این معبر با کرایه‌ی چهارپایان مسیر جاده را تا رسیده به آشان واشی طی می‌کنند چرا که این تنگه با پوشش صخره‌هایی بزرگ و بلند دره‌های صعب‌العبوری را بوجود آورده است.

متاسفانه تنگه واشی نیز مانند بافت تاریخی بسیاری از شهرهای کشور، دروازه‌های قدیمی و حتی اکثر منابع طبیعی آن از گزند آلودگی‌های شهری که عمدتا توسط گردشگران ورودی به آن به وجود می‌آیند، در امان نمانده است؛ به طوری که به زعم بسیاری از کارشناسان محیط زیست، این تنگه دچار گردشگری بیمار شده است که هرچه سریعتر باید برای درمان آن اقدام کرد.

تنگه‌ی واشی علاوه بر دارا بودن پوششی صخره‌ای بلند و زیبا، آبشار و پوشش گیاهی دارای رودخانه‌ای است که متاسفانه کناره‌ی آن به پارکینگی برای ماشین‌های مسافران، اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها تبدیل شده است. این امر زیست گاه آبی این منطقه را با خطراتی جدی مواجه کرده است.

در این تنگه بسیاری از جانوران و حیواناتی زندگی می‌کنند که حیات و زندگی شان با ورود گردشگران که اتفاقا اغلب شکارچیان ماهری هم هستند، رو به نابودی گذاشته است، بطوری که اگر روزی به این منطقه سفر کنید، حتما با لاشه‌ی یکی از این حیوانات مواجه خواهید شد.

تنگه واشی علاوه بر برخورداری از منابع زیبای طبیعت دارای چند اثر تاریخی نیز هست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در همین تنگه باریک و صعب‌العبور1 کتیبه از 3 کتیبه‌ی معروف از دوران قاجار به یادگار مانده‌اند.

یکی از این کتیبه‌ها در جلیل جند تنگه واشی قرار گرفته و 2 کتیبه‌ی دیگر در چشمه علی شهرری و تونل وانه در جاده‌ی هراز واقع شده‌اند که اتفاقا هر سه کتیبه به دستور فتحعلی شاه قاجار حکاکی شده‌اند.

فتحعلی شاه که زمان قبل از پادشاهی خویش را در شیراز گذرانده بود، با دیدن نقش برجسته‌های دوره‌ی ساسانی سه نفر به نام‌های حجارباشی، نقاش‌باشی و معمارباشی را مسئول ساخت 3 کتیبه در تهران کرد که نام هر سه‌ی آنها در گوشه‌های این کتیبه‌ها نمایان است.

کتیبه‌ی جلیل جند دارای طول و عرض 6 در 7 متر است و وقایع زمان فتحعلی شاه، دور تا دور کتیبه روایت شده است که بزرگترین نقش برجسته‌ی این کتیبه‌ها با مضمون شکارگاه و با تصویر اسب، نیزه و شکارهایش است که در اطراف او می‌توان عباس میرزا، علی‌قلی میرزا و علی‌نقی میرزا پسران او همچنین نوادگانش را در حال شکار دید. اشکال پرندگان و حیواناتی چون بزکوهی، آهو و گوزن نیز در این نقش برجسته به عنوان شکار دیده می‌شوند که اتفاقا از این نوع حیوانات امروز نیز در تنگه‌ی واشی کم و بیش می‌توان یافت.

ساخت کتیبه‌ی جلیل جند 3 سال به طول انجامید و دارای قدمتی 185 ساله است. این کتیبه بگونه‌ای در دل کوه حک شده است که از بارش باران و تابش آفتاب در امان است.

در تنگه واشی نوعی از گیاهان کمیباب بنام باریجه روییده می‌شود که گیاهی محلی است و به شدت از سوی سازمان حفاظت محیط زیست حفاظت و نگهداری می‌شود. بطوری که چیدن آن جرم محسوب می‌شود و پیگرد قانونی دارد.

 

/ 0 نظر / 15 بازدید