خرس ایرانی زیبا و با شکوه

خرس قهوه‌ای

خرس قهوه‌ای حیوانی است بزرگ و تنومند که طول بدنش ممکن است به 2 متر و وزن آن به 480 کیلوگرم برسد. خرس قهوه‌ای سرپهن، پوزه‌ی کوتاه و گوش نسبتا کوچک و راست و گردی دارد. هم‌چنین چشم این نوع خرس نسبتا کوچک و گردن آن کوتاه و کلفت است. دست‌ها و پاهای خرس قهوه‌ای بلند و کلفت است. پاهای خرس‌ها از دست‌هایشان بلندتر است دم خیلی کوچک خرس‌ها در زیر موها مخفی شده است. بدن خرس قهوه‌ای از موهای انبوه و زیر و بلند پوشیده شده است. رنگ موها از قهوه‌ای تیره تا قهوه‌ای زرد و خاکستری تغییر می‌کند. گاهی لکه‌ی کوچکی با رنگ روشن در سینه‌ی خرس دیده می‌شود.

محل زندگی و تغذیه

 خرس قهوه‌ای در نواحی جنگلی کوه‌های البرز و کوه‌های زاگرس زندگی می‌کند. تعداد آنها در سال‌های اخیر بسیار کم شده است. خرس‌ها از غذاهای مختلف گیاهی و حیوانی تغذیه می‌کنند غذای اصلی خرس‌ها را قسمت سبز گیاهان، میوه‌ها، حشرات و مهره‌داران کوچک تشکیل می‌دهد. آنها به لانه‌های زنبور عسل و کندوهای آنها دستبرد می‌زنند و عسل می‌خورند. خرس‌ها ممکن است با شکستن شاخه‌ی درخت‌ها و خراب کردن کشتزارها خساراتی به بار آورد.

تولید مثل- توله‌ها اوایل تا اواسط زمستان، زمانی که خرس ماده در لانه دوران خواب زمستانی را می‌گذراند، متولد می‌شوند. بچه‌ها بعد از یک ماه چشم باز می‌کنند. ابتدا رشد آنها خیلی کند است و بعد از این که از لانه بیرون آمدند، به سرعت رشد می‌کنند.

خواب زمستانی

زمستانی در خرس‌ها به ارتفاع و آب و هوای محل زندگی آنها بستگی دارد. خرس‌ها در نقاط کم ارتفاع و گرم ممکن است اصولا خواب زمستانی نداشته باشند. خرس‌ها قبل از خواب زمستانی غذای زیادی می‌خورند و لایه‌ی ضخیمی از چربی در زیرپوست آنها ذخیره می‌شود. معمولا با ریزش اولین برف خرس‌ها داخل لانه مستقر می‌شوند هنگامی که لانه به وسیله‌ی برف کاملا پوشیده می‌شود، فقط سوراخ کوچکی لانه‌ی آنها را به محیط خارج مربوط می‌سازد.

پراکندگی در ایران- خرس قهوه‌ای در ایران در نواحی جنگلی کوه‌های البرز و زاگرس زندگی می‌کند و در خراسان، آذربایجان، کرمانشاه، لرستان، کردستان، همدان و اصفهان دیده شده است.

 

/ 0 نظر / 26 بازدید