روستای سوسرا، یکی از زیباترین روستاهای ایران

سوسرا در شمال شرقی استان گلستان واقع شده است و از نظر تقسیمات کشوری یکی از روستاهای بخش چشمه ساران است که مرکز این بخش شهر نوده خاندوز است و این بخش جزو شهرستان آزادشهر است.

به گزارش پارس توریسم، روستای سوسرا دارای عرض جغرافیایی 3 و  37 و طول جغرافیایی 18 و 55 است و از شمال به کوه نیشاء با ارتفاع 1565 و از جنوب به جنگل‌های توسکا دره ختم می شود . سوسرا در کنار یک رودخانه واقع شده است که به رودخانه خرمارود سرازیر می شود و این رودخانه پس از طی مسافت طولانی به گرگان رود و سرانجام به دریای خزر می ریزد.

روستای سوسرا در گذشته های دور ، در 2 کیلومتری شمال شرقی روستای فعلی در محلی به نام “یرتا” واقع بوده است و دو روستا به نام‌های سوسرای علیا و سوسرای سفلی را شامل می‌شده است . اهالی این دو روستا روابط خصمانه‌ای با هم داشتند و رفته رفته دعواها و نزاع‌ها در بین آنها شدیدتر شده و به موجب آن آتش سوزی بزرگی به راه افتاد و  افرادی که از این آتش سوزی جان سالم به در بردند پراکنده شدند و عده‌ای به “دارکلاته” روستایی نزدیک علی آباد کتول مهاجرت کردند و افراد باقیمانده نیز به محل فعلی که قبلا توت باغ نام داشت تغییر مکان دادند و محل خود را سوسرا نامیدند . ساکنین اولیه سوسرا دو طایفه بزرگ نادری و بهزادی نام داشتند . در زمان های بسیار دور هنگامی‌که به روستای سوسرا مامورینی جهت صدور شناسنامه آمده بودند ، عده‌ای که در سوسرای فعلی بودند خود را سوسرایی نامیدند و عده‌ای هم خود را به جهت پیوند با سرگذشت خود فامیل سوخته سرایی را برای خود برگزیدند . از آن زمان به بعد سوسرا به صورت خان که زیر نظر شیر آباد کنونی (روستایی در خان ببین) و رامیان بود اداره می‌شد. حتی در کتاب‌هایی که در تاریخ قومیت‌های مختلف کتول وجود دارد، قدمت سوسرا به دوران حکومت هیرکانیان که در قسمت طبرستان حکومت می‌کردند همراه با چند روستای دیگر آمده است .

در حال حاضر نام روستا “سوسرا” است که از دو کلمه (سو) به معنی آب که یک کلمه ترکی است و (سرا) که به معنی خانه و یک کلمه فارسی است گرفته شده است و در واقع سوسرا به معنی خانه آب است که به دلیل وجود رودخانه نسبتاً پرآب و چشمه هایی که آب آشامیدنی این منطقه را فراهم می کند مناسب این روستا است . رودخانه ای که در کنار سوسرا است باعث رونق و آبادانی روستا شده است و می تواند یکی از عوامل تاثیرگذار ایجاد این روستا در یک منطقه فرعی باشد .


/ 1 نظر / 251 بازدید
ئشایه

واقعا که چقدر از چیزایی که وطنمون داره استفاده میکنیم.