آبشار شوی

آبشار شِوی یکی از بزرگترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است که در دهستانی به نام شوی از توابع شهرستان دزفول قرار دارد.این آبشار در نزدیکی مرز استان خوزستان و استان لرستان قرار دارد و به‌همین دلیل مردم شهرستان دورود در لرستان نیز آن را از جاذبه‌های گردشگری شهر خود می دانند، در صورتی که موقعیت قرارگیری این آبشار نسبت به دهستان شوی و مرز شهرستان دزفول و نیز فاصله کم آن از ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ اندیمشک قرارگیری آن در استان خوزستان را محرز می‌کند.

گفته می‌شود که ارتفاع این آبشار در حدود ۸۵ متر و عرض آن نیز حدود ۷۰ متر است لیکن هنوز منبع نقشه‌برداری موثقی این مطلب را ذکر نکرده است. این آبشار در بهار دارای طبیعتی سرسبز و بسیار زیباست. این آبشار در دره‌ای بین کوه چهل‌‌ویک و سالن‌کوه قرار دارد.همچنین منطقه بسیار زیبای گرپه در آن نزدیکی است.

برای رسیدن به آبشار شوی دو مسیر وجود دارد. مسیر اول از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل و مسیر دوم از طریق ایستگاه راه‌آهن تله‌زنگ شهرستان اندیمشک می‌باشد و به همین دلیل گاهی به اشتباه در بعضی منابع از آن به‌عنوان آبشار تله‌زنگ یاد می‌شود.

در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شودکه بدلیل عمق مناسب نسبت به آبشار اصلی و بی خطر بودن آن جای مناسبی برای شنا است .

/ 1 نظر / 20 بازدید
آبشار شوی لرستان

سلام ، نام آبشار شوی با نام لرستان گره خورده است ، و همه در اکثر کشور عزیزمان ایران از آن با نام آبشار شوی لرستان نام می برند مثل نام جمهوری اسلامی ایران که هیچ کس نمی گوید جمهوری ایران اسلامی و حتی نمی دانند دزفول کجاست .و مردم لرستان نخواهند گذاشت این آبشار از لیست آبشار های لرستان خارج شود ، لرستان معروف به پایتخت طبیعت ایران می باشد که این لقب رو مدیون آبشار های خروشان خود دارد ( لرستان ؛سرزمین آبشار های طلایی) و اگر از طریق ماهواره شبکه افلاک را بگیرید مداوم کلیپ آبشار شوی در کنار سایر آبشار های لرستان را نشان میدهد . و هر عقل سلیمی ، با کمی فکر به این نکته پی می برد ؛ که چنین آبشار ی با این بزرگی در لرستان است نه در استانی که بیشتر شبیه صحرا است ،و بیشتر شهرستانهایش حتی آب آشامیدنی مناسب ندارن در صورتی که لرستان، بعد از استان های گیلان و مازندران ،سومین استان پربارش کشور است، و خواهشن آمار غلط ندهید به هر حال کسی شاید بخواهد به این آبشار برود و به جرات 100 درصد از افراد بازدید کننده از طریق راه درود که از نظر طبیعی و ایمنی منطقی تر به نظر می رسد