دریاچه بختگان

دریاچه بختگان در 160 کیلومترى شیراز و 70 کیلومترى غرب شهرستان نیریز واقع شده است. این دریاچه دومین دریاچه بزرگ  و چهارمین تالاب ایران به شمار مى آید. آب این دریاچه شور است. دریاچه بختگان به گونه اى انحنا دار(U شکل) با راستاى شمال باختر جنوب خاور، کوه هاى پیچگان را در بر دارد. بخش شمالى این دریاچه با نام دریاچه طشک و بخش جنوبى آن با نام دریاچه بختگان معرفى شده است، بخش شمال باخترى این دو دریاچه محل اتصال و لولاى آنها بوده که بطور معمول درتمام فصول آبدار است، این در حالى است که بازو هاى شمالى و جنوبى آن در فصول گرم، خشک و کفه هاى نمکى را تشکیل مى دهند.

دریاچه بختگان که دومین دریاچه بزرگ ایران به شمار مى آید در سال هاى گذشته در تأثیر عوامل تهدید متعدد بویژه خشکسالى، آسیب بسیارى دیده و در حال حاضر نیز بیم آن مى رود که در صورت ادامه روند خشکسالى و عدم چاره اندیشى به موقع، به طور کامل خشک شود. پارک ملى بختگان شامل دریاچه بختگان با وسعت بیش از ۱۴۳ هزار هکتار و پناهگاه زیست وحش بختگان با وسعتى بیش از ۱۸۴ هزار و ۶۰۰ هکتار شامل دریاچه طشک، عرصه هاى کوهستانى و دشتى محاط بر دریاچه ها است که در فاصله ۷۰ کیلومترى غرب شهرستان نى ریز و ۱۶۰ کیلومترى شیراز واقع شده است. دریاچه هاى بختگان و طشک در سال هاى پرباران به هم مى پیوندند و دریاچه واحدى را تشکیل مى دهند و محدوده پهنه آبى آنها به حدود ۱۷۰ هزار هکتار مى رسد.
پارک ملى و پناهگاه حیات وحش بختگان که نخستین بار طبق مصوبه شماره۷ مورخ ۱۲ آذر۱۳۴۷ از سوى شوراى عالى شکاربانى و نظارت بر صید به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد به لحاظ شرایط خاص جغرافیایى و آب و هوایى، یکى از مناطق مستعد گردشگرى به شمار مى آید که در صورت توجه بیشتر مسئولان و ایجاد زیرساخت هاى لازم مى تواند به یکى از جاذبه هاى مهم گردشگرى در استان فارس وجنوب کشور تبدیل شود.
وجود دریاچه هاى بختگان و طشک و جزیره هاى کوچک و بزرگ که محل تخم گذارى بسیارى از پرندگان مهاجر بویژه پلیکان ها هستند در کنار کوه هاى پیچکان، چاه روغنى و ناانجیر در شمال و کوه هاى صادق آزاد و خانه کت در جنوب و دشت هاى وسیع، چشم انداز بدیعى را در منطقه به وجود آورده است. چشمه هاى متعدد منطقه از چشمه هاى گمبان، هل، باغو، لیاب، ریزآب، بى بى فاطمه، قلمو، باغ قاضى و... نیزارها و گزستان ها، پوشش گیاهى متراکم درختچه و درختان بنه، بادام کوهى، تنگرس، کیکم، قیچ، درمنه و بلوط و برخى گیاهان بومى نیز بخش دیگرى از زیبایى هاى منطقه تحت حفاظت بختگان را تشکیل مى دهند. افزون بر این، منطقه بختگان، محل زندگى پرندگانى مانند کبک، هوبره، تیهو، کوکر، کبوتر، قمرى، دارکوب، جغد کوچک و بلدرچین بوده و زمستان هر سال پذیراى تعداد زیادى از پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر شمالى است.
زندگى و زادآورى وحوشى از جمله بز و پاژن، قوچ و میش، پلنگ، گرگ، گراز، کفتار، شغال، روباه، کارکال، تشى، خرگوش وخارپشت در محدوده حفاظت شده بختگان نیز جلوه هایى از شور حیات و نشاط زندگانى را در این زیستگاه طبیعى، بیش از پیش به نمایش مى گذارد. دریاچه بختگان در سال۱۳۵۲ به عنوان چهارمین تالاب ایران در فهرست تالاب هاى جهانى به ثبت رسیده است.

دریاچه بختگان

 

 

/ 2 نظر / 18 بازدید
طاهره

خیلی عالی بود

غزل

[لبخند][خواب]سلام میخواستم ازتون درخواست کنم که چندتاعکس گمبان به میلم ارسال کنیداگه میشه زود چون براپروژه میخوام مرسی زود زود[چشمک][چشمک]