آبشار شوی در زاگرس

 

آبشار شِوی یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران در رشته‌کوه‌های زاگرس است.

 

به گزارش پارس توریسم، شوی در گویش لری بختیاری نامی زنانه به معنی لطافت است. آبشار شوی یا تله زنگ در سردشت از توابع دزفول واقع در استان خوزستان و با فاصله اندکی از استان لرستان و در بین کوه های سرتنگ شوی در ۱۰ کیلومتری ایستگاه راه آهن تله زنگ و در مسیر راه آهن سراسری تهران - جنوب واقع شده‌است.

 

 

آبشار شوی، پس از بیرون آمدن ازغار، از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود. ارتفاع آبشار ۱۰۰ متر و عرض آن ۴۰ متر است. آب آن پس ازعبور از کوه‌ها و دره‌ها، به سد دز در استان خوزستان می‌ریزد. پوشش گیاهی اطراف این آبشار، تشکیل شده از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌های آن گیاه سیاه وشان و سایر گیاهان آب دوست روییده‌است. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

در مسیر ایستگاه راه آهن تله زنگ، در مسیر آبشار از میان روستای بسیار زیبای دادا و از دل درختان انار وکشتزارهای شوی باید عبور کرد.درنزدیکی آبشار امام‌زاده سیدمحمود قرار دارد که به عنوان یک نگین در این روستای زیبا می‌درخشد.سالیانه صدها نفر از میهمانان ایرانی وجهانگردان خارجی در فصل بهار به دیدن این آبشار می‌روند.برای رسیدن به آبشار شوی سه مسیر وجود دارد.
• مسیر اول از طریق ایستگاه راه‌آهن تله زنگ است.
• مسیر دوم از طریق شهرستان دورود است.
• مسیر سوم از سمت منطقه سردشت دزفول و پیرچل است.
بهترین زمان برای رفتن به شوی همان ابتدای بهار و ایام عید تا اواخر اردیبهشت ماه است ضمن اینکه در این موقع از سال این منطقه بسیار سرسبز وزیباست.
یکی از خصوصیات آبشار شوی این است که تا چند صد متری آبشار هیچ نشان و خبری از آبشار نیست وبعد از عبور از یک پیچ در منطقه ای کوهستانی با شیبهای تند به یکباره از پیچی عبور می کنید و آبشاری فوق العاده زیبا و با شکوه را در برابر خود می بینید و این هم شاید یکی دیگر از چشم بندی های طبیعت است که شکوه خود را به یکباره به نمایش می گذارد . نسیم خنکی که از سمت آبشار می وزد و اولین عکسهایی که به یادگار از این آبشار می گیرید تمامی خستگی راه را از تن شما می گیرد.

زلالی آب آبشار به همراه دوزیست‌ها، سمندرهای منحصربفرد، خرچنگ‌ها، مارمولک‌های عجیب و درشت و غیره، گویی شما را به دنیایی دیگر می برد. در سرچشمه آبشار که مسیر دسترسی هم دارد درختان بلندی مانند انجیرکوهی و بید روییده‌اند که آب پس از سیر کردن آنها از ارتفاعی بلند و در مساحتی عریض به پایین پرتاب می‌شود. از ویژگی‌های این آبشار اتصال آن به سفره‌های آب زیرزمینی است به این معنی که سرچشمه آبشار از دل کوه است. قبل از تاریکی هوا به فکر بازگشت باشید آنهم بازگشتی چهار ساعته.

اگرچه مسیر دسترسی بسیاری از علاقه‌مندان به آبشار و روستای شوی از استان لرستان شروع می‌شود و عده‌ای معتقدند که این آبشار جزو آبشارهای لرستان است ولی شواهد آب و هوایی و تقسیمات جغرافیایی و گویش اهالی بیشتر به مردم دزفول شباهت دارد و این روستا از توابع این شهرستان محسوب می شود. به هر صورت این آبشار زیبا، یکی از موهبات خداوند متعال به مردم ایران زمین است. به امید روزی که با فراهم کردن امکانات و تسهیل ایاب و ذهاب، بهره بیشتری از این موهبت خدادادی ببریم.

/ 2 نظر / 19 بازدید
آبشار شوی لرستان

سلام ، نام آبشار شوی با نام لرستان گره خورده است ، و همه در اکثر کشور عزیزمان ایران از آن با نام آبشار شوی لرستان نام می برند مثل نام جمهوری اسلامی ایران که هیچ کس نمی گوید جمهوری ایران اسلامی و حتی نمی دانند دزفول کجاست .و مردم لرستان نخواهند گذاشت این آبشار از لیست آبشار های لرستان خارج شود ، لرستان معروف به پایتخت طبیعت ایران می باشد که این لقب رو مدیون آبشار های خروشان خود دارد ( لرستان ؛سرزمین آبشار های طلایی) و اگر از طریق ماهواره شبکه افلاک را بگیرید مداوم کلیپ آبشار شوی در کنار سایر آبشار های لرستان را نشان میدهد . و هر عقل سلیمی ، با کمی فکر به این نکته پی می برد ؛ که چنین آبشار ی با این بزرگی در لرستان است نه در استانی که بیشتر شبیه صحرا است ،و بیشتر شهرستانهایش حتی آب آشامیدنی مناسب ندارن در صورتی که لرستان، بعد از استان های گیلان و مازندران ،سومین استان پربارش کشور است، و خواهشن آمار غلط ندهید به هر حال کسی شاید بخواهد به این آبشار برود و به جرات 100 درصد از افراد بازدید کننده از طریق راه درود که از نظر طبیعی و ایمنی منطقی تر به نظر می رسد